Zrodil se jako svérázná kratochvíle amerických zemědělců. Stačilo pár desítek let a z paintballu je jeden z nejpopulárnějších sportů této planety. Se spoustou promyšlených herních variant, profesionálními ligami a dokonce i televizními přenosy.
Je to právě rodiště paintballu, Spojené státy americké, kde jde o sport natolik oblíbený, že zde můžete sledovat živá TV vysílání z jeho nejdůležitějších turnajů. Málokoho by přitom napadlo, že paintball vynalezli v šedesátých letech na tamních farmách a rančích, kde střelné značkovače používali k pohodlnému označení dobytka a dřevin.
Dnes má paintball významné místo mezi adrenalinovými aktivitami po celém světě. Věnují se mu miliony a miliony lidí (je registrováno přes 12 000 000 hráčů) a odhaduje se, že jde o třetí nejpopulárnější extrémní sport planety, hned za skateboardingem a inlinovým bruslením. První oficiální turnaj byl přitom pořádán teprve v roce 1981.
Existují dva základní tábory: military paintball a sportovní (speed) paintball. V military paintballu jde o maximální navození atmosféry a reálií skutečného boje, důraz je kladen na adrenalinový prožitek. Ve sportovním paintballu jde spíše o rychlost a přesnost střelby hráčů. Obvykle se hraje na hřištích s nafukovacími překážkami.
Mnohem více je pak variant jednotlivých her, hlavně v případě military paintballu. K nejrozšířenějším patří:
Zajmi vlajku (Capture the flag) - cílem je ukořistit vlajku soupeře (tu má buď jen jeden tým, nebo má každý tým svoji), přičemž existuje mnoho scénářů, podle nichž se boj odehrává.
Eliminace (Team deathmatch) - úkolem je zneškodnit všechny hráče ze soupeřova týmu. Zastřel velitele - jde o zneškodnění velitele soupeřova týmu.
Pro své hráče máme připraveny desítky osvědčených scénářů. Rádi připravujeme hry na míru a jsme otevřeni i nápadům našich zákazníků.
Pro své hráče máme připraveny desítky osvědčených scénářů. Rádi připravujeme hry na míru a jsme otevřeni i nápadům našich zákazníků.
Při paintballu se střílí z takzvaného značkovače, který funguje na principu expanze stlačeného média. Na našich hřištích je médiem vzduch tlakovaný do vzduchových lahvi.
Barevná kulička v tomto případě opouští hlaveň rychlostí okolo 300 FPS (324 km/h), což je z bezpečnostních důvodů náš horní limit pro hru. Při takovéto rychlosti kulička mířeně doletí zhruba 45 metrů, konkrétní vzdálenost však samozřejmě ovlivňují povětrnostní podmínky a spousta dalších faktorů.
Typů zbraní je hned několik. My používáme semi-automaty, tedy poloautomatické značkovače, se kterými se v paintballu můžete setkat nejčastěji. Fungují na principu jednoho výstřelu po jednom stisknutí spouště, což je systém nejvhodnější pro neprofesionální hráče - šetří municí méně zkušeného střelce.
Municí jsou pak speciální želatinové kuličky, tvořené tenkou a křehkou skořápkou obsahující potravinářské barvivo. Při zásahu skořápka praskne a barva označí zasažené místo.
Barvivo je přitom biologicky nezávadné, vodou rozpustné a z oblečení ho dostanete běžným vypráním oděvu.
Paintball by nikdy nedosáhl takové popularity, kdyby neměl přísná bezpečnostní pravidla. Šílenců, kteří by ve hře nastavili nechráněnou tvář, není zase tolik (a i těch by asi časem ubývalo v důsledku nepěkných zranění). Skutečnost je naštěstí přesně opačná - paintball je jedním z nejbezpečnějších sportů vůbec.
Stačí k tomu málo: Paintballový hráč je povinen používat bezpečnostní vybavení, které je mu zapůjčeno. Zejména paintballovou masku kryjící před zásahem celý obličej a hlavně oči. Na celou hru a na dodržování bezpečnostních pravidel v našem případě navíc vždy dohlíží profesionální organizátor.