+420 725 805 738
O paintballu O paintballu

O paintballu

Zrodil se jako svérázná kratochvíle amerických zemědělců. Stačilo pár desítek let a z paintballu je jeden z nejpopulárnějších sportů této planety. Se spoustou promyšlených herních variant, profesionálními ligami a dokonce i televizními přenosy.

Z USA do celého světa

Je to právě rodiště paintballu, Spojené státy americké, kde jde o sport natolik oblíbený, že zde můžete sledovat živá TV vysílání z jeho nejdůležitějších turnajů. Málokoho by přitom napadlo, že paintball vynalezli v šedesátých letech na tamních farmách a rančích, kde střelné značkovače používali k pohodlnému označení dobytka a dřevin.

Dnes má paintball významné místo mezi adrenalinovými aktivitami po celém světě. Věnují se mu miliony a miliony lidí (je registrováno přes 12 000 000 hráčů) a odhaduje se, že jde o třetí nejpopulárnější extrémní sport planety, hned za skateboardingem a inlinovým bruslením. První oficiální turnaj byl přitom pořádán teprve v roce 1981.

Není paintball jako paintball

Existují dva základní tábory: military paintball a sportovní (speed) paintball. V military paintballu jde o maximální navození atmosféry a reálií skutečného boje, důraz je kladen na adrenalinový prožitek. Ve sportovním paintballu jde spíše o rychlost a přesnost střelby hráčů. Obvykle se hraje na hřištích s nafukovacími překážkami.

Mnohem více je pak variant jednotlivých her, hlavně v případě military paintballu. K nejrozšířenějším patří:
Zajmi vlajku (Capture the flag) - cílem je ukořistit vlajku soupeře (tu má buď jen jeden tým, nebo má každý tým svoji), přičemž existuje mnoho scénářů, podle nichž se boj odehrává.
Eliminace (Team deathmatch) - úkolem je zneškodnit všechny hráče ze soupeřova týmu. Zastřel velitele - jde o zneškodnění velitele soupeřova týmu.
Pro své hráče máme připraveny desítky osvědčených scénářů. Rádi připravujeme hry na míru a jsme otevřeni i nápadům našich zákazníků.

Pro své hráče máme připraveny desítky osvědčených scénářů. Rádi připravujeme hry na míru a jsme otevřeni i nápadům našich zákazníků.

Výzbroj je důležitá

Při paintballu se střílí z takzvaného značkovače, který funguje na principu expanze stlačeného média. Na našich hřištích je médiem vzduch tlakovaný do vzduchových lahvi.

Barevná kulička v tomto případě opouští hlaveň rychlostí okolo 300 FPS (324 km/h), což je z bezpečnostních důvodů náš horní limit pro hru. Při takovéto rychlosti kulička mířeně doletí zhruba 45 metrů, konkrétní vzdálenost však samozřejmě ovlivňují povětrnostní podmínky a spousta dalších faktorů.

Typů zbraní je hned několik. My používáme semi-automaty, tedy poloautomatické značkovače, se kterými se v paintballu můžete setkat nejčastěji. Fungují na principu jednoho výstřelu po jednom stisknutí spouště, což je systém nejvhodnější pro neprofesionální hráče - šetří municí méně zkušeného střelce.

Municí jsou pak speciální želatinové kuličky, tvořené tenkou a křehkou skořápkou obsahující potravinářské barvivo. Při zásahu skořápka praskne a barva označí zasažené místo.

Barvivo je přitom biologicky nezávadné, vodou rozpustné a z oblečení ho dostanete běžným vypráním oděvu.

Bezpečnost je ještě důležitější

Paintball by nikdy nedosáhl takové popularity, kdyby neměl přísná bezpečnostní pravidla. Šílenců, kteří by ve hře nastavili nechráněnou tvář, není zase tolik (a i těch by asi časem ubývalo v důsledku nepěkných zranění). Skutečnost je naštěstí přesně opačná - paintball je jedním z nejbezpečnějších sportů vůbec.

Stačí k tomu málo: Paintballový hráč je povinen používat bezpečnostní vybavení, které je mu zapůjčeno. Zejména paintballovou masku kryjící před zásahem celý obličej a hlavně oči. Na celou hru a na dodržování bezpečnostních pravidel v našem případě navíc vždy dohlíží profesionální organizátor.